Topmenu

Hang Nga Crazy House

Har du nogensinde drømt om at bo i et eventyrhus? Det kan du gøre i Vietnam. Designet af arkitekten Dang Viet Nga, hotellet ser lige ud af en eventyrbog med et design, der ligner mere et kunstværk end et hus. Fra det øjeblik du træder foden ind i huset, vil du blive transporteret til en fjern fantasiverden.

Beskrevet som et eventyrhus, ligner bygningens overordnede design et kæmpe træ, der inkorporerer skulpturelle designelementer, der repræsenterer naturlige former såsom dyr, svampe, edderkoppespind og huler. Dens arkitektur, der omfatter komplekse, organiske, ikke-retlineære former, er blevet beskrevet som ekspressionistisk. Nga har anerkendt inspirationen fra den catalanske arkitekt Antoni Gaudí i bygningens design, og besøgende har på forskellig vis trukket paralleller mellem den og værker af kunstnere som Salvador Dalí og Walt Disney.

Du kan bo i et hvilket som helst af de 10 værelser placeret på tværs af ejendommen. Hvert af disse værelser har deres eget tema inspireret af dyr og lande. For eksempel er der et myrerum, der repræsenterer de hårdtarbejdende vietnamesere. Et tigerrum, der repræsenterer kineserne, Eagle-rummet, der repræsenterer amerikanerne, og så videre.

Har du ikke lyst til en overnatning i skørehuset, kan du bare komme forbi for at gå på opdagelse i stedet for.

Andre indlæg

Scroll to Top

Vietnam &
Cambodja

18 dages rundrejse

  • Erfaren dansk rejseleder som boet i Vietnam.
  • De bedste attraktioner i største byer.
  • Lokale kulturrige aktiviteter.
  • Centrale 3+ og 4 stjernet hoteller med by-livet lige ved døren.

Spørgsmål til en rejse ?

KONTAKT os på telefon eller mail

Vi rejser drØmmene

Vi bruger cookies for at kunne give dig den bedste oplevelse. Ved at bruge vores side accepterer du brugen af cookies.